top of page
MC_Logo.png
Main WPHF Logo_2.png
logo_main_new_orange-01.png
UN_Women_English_No_Tag_Blue_2.png
EN.jpg

ІСТОРІЇ ПОСТРАЖДАЛИХ ОСІБ

«Коли народився малюк, жінка залишила роботу і за домовленістю з чоловіком, який мав хорошу роботу та непогано заробляв, присвятила себе дитині. Спочатку все було добре, однак усе змінилося, коли вона стала повністю фінансово залежною від нього.

Будь-яке питання, яке стосувалося грошей, вирішувалося тільки її чоловіком. Спочатку це не викликало підозри: він лише хотів знати, що і як купується. Але згодом ситуація вийшла з-під контролю. Кожна покупка – будь-то дитяче харчування, ліки, одяг для неї чи малюка – тепер вимагала його схвалення. Чоловік наполягав, щоб жінка приносила чеки, звітувалася про кожну витрачену гривню та пояснювала, чому їй знадобилася кожна навіть найменша дрібниця. Чоловік також вирішував, коли та що можна купити. І навіть визначав, що їм потрібно їсти. Коли жінка попросила дозволу купити новий одяг для себе, він відповів, що в цьому немає потреби, і що, мовляв, старий ще цілком придатний. Коли дружина натякнула, що могла б повернутися на роботу або, можливо, працювати дистанційно, чоловік категорично відмовив їй.

«Ти маєш бути з дитиною. Няня – це чужа людина. І це дорого. Якщо у дитини є мама, то мама має бути з нею», – сказав він.

Вихід на роботу взагалі не розглядався, адже «справжня мама» завжди повинна бути вдома, допоки дитина не піде в садок або школу. Поступово дружина перетворилась на повністю залежну від чоловіка безоплатну хатню робітницю, втратила впевненість у собі».

    Чоловік також вирішував, коли та що можна купити, і навіть визначав, що потрібно їсти.    

Розповідає психолог:

«Я знала одну родину, де фактично відбувалося економічне насильство. Син мав залежність –  зловживав алкогольними напоями. Економічне насильство він здійснював щодо своєї матері – доволі літньої жінки. Син завжди ходив з нею на пошту, отримував разом з нею її пенсію. І все це він робив під виглядом того, що їй, мовляв, самій важко ходити. А насправді він хвилювався, щоб мати не могла цю пенсію приховати або щось собі купити. У такий спосіб син забирав гроші у матері, витрачав їх на горілку, а матері навіть ліки не купував. Трохи виділяв на їжу. Коли вже гроші закінчувались і йому не вистачало на горілку чи інші алкогольні напої, то він міг продати з квартири материні речі, які вона колись купувала».

    Син витрачав материну пенсію на горілку, навіть не купував їй ліки.    

Розповідає очевидець:

Зображення мають ілюстративний характер та не є фотографіями постраждалих осіб.

Що робити у разі, якщо відбулося економічне насильство?

ВАМ ДОПОМОЖУТЬ!

ЗВЕРНІТЬСЯ

Олена Маркелова,
юристка ГО «Дівчата» / адвокатка

Psiholog3.png
Arrival.png
Arrival.png

Наслідком економічного насильства стає залежність від агресора, адже всі або частина коштів та матеріальних ресурсів постраждалої людини контролюються. Навіть під час фізичного насильства в сім’ї людина, що мала досвід економічного насильства, не звертається по допомогу чи не йде від кривдника через повну залежність від нього.

        Фінансова безпека    

Для фінансової безпеки потрібні наявність регулярного доходу, створення особистого резервного фонду, обговорення всіх фінансових питань у родині. Також важлива фінансова грамотність: вміння вести бюджет і користуватися банківськими картками, обізнанність у страхових питаннях. Ще треба вміти відмовляти навіть близьким людям: не давати гроші в борг, не брати банківські кредити на прохання родичів або друзів, не підписувати договорів поруки за кредитом інших людей.

         Отримання допомоги   

При найменшій підозрі на економічне насильство з боку будь-кого необхідно звертатися по допомогу до психолога, юриста чи організацій, що надають підтримку постраждалим. Якщо хочете розірвати стосунки з кривдником, але не маєте фінансової можливості, звертайтеся до жіночих кризових центрів або шелтерів. Постраждалих від насильства там забезпечують проживанням, їжею, предметами першої необхідності, правовою та психологічною допомогою.

 

З питань насильства в сім’ї можна звернутися за номерами:

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 0 800 500 335 (стаціонарний) або 116 123 (з мобільного телефону)

  • Національна дитяча гаряча лінія з попередження домашнього насильства: 0 800 500 225 (стаціонарний) або 116 111 (з мобільного телефону)

  • Цілодобова урядова гаряча лінія з питань протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству щодо дітей: 1547.

        Наслідки економічного насильства    

Звернення по допомогу – це перший крок до безпеки та відновлення. Якщо ви постраждали від насильства або є люди, які переживають насильство поруч, – існує багато організацій, готових підтримати. Пошук допомоги – це шлях до безпеки та змін.

      Бережіть себе та будьте фінансово незалежними!   

Ви стали свідком або постраждали від насильства? Розкажіть анонімно свою історію. Допоможіть нам разом боротись із насильством!

Main WPHF Logo_2.png
logo_main_new_orange-01.png
UN_Women_English_No_Tag_Blue_2.png

Партнери проєкту

MC_Logo.png

2024

bottom of page